Ano, není třeba se obávat pouliční kriminality nebo agresivního jednání, Thajci jsou mírní lidé přívětivé povahy. Naprostá většina evropských měst je na tom s bezpečností mnohem hůře, než Koh Samui, potažmo zbytek Thajska.
Spotřeba peněz na dovolené je zcela individuální záležitost a přesto, že většina zboží a služeb je v Thajsku levnějších, než v ČR, například alkohol je dražší. Za točené velké pivo není problém v restauraci dát 130 Baht (90 Kč) a v samoobsluze 60 Baht (42 Kč). Pokud se člověk příliš neomezuje, ani "nerozjíždí", je možné počítat s cca 15000 Baht na osobu pro 10 denní dovolenou. To je asi 10500 Kč. V tomto rozpočtu se dá počítat s pronájmem skútru, absolvováním 2 výletů, vstupným na některé atrakce a dobrým jídlem v levnějších, avšak kvalitních restauracích, včetně nějakého toho piva či jiného nápoje pro lepší náladu. V Thajsku je nutné používat místní měnu Baht, doporučuje se proto Euro nebo Dolar, které vyměníte v jakékoliv bance, která je prakticky na každém rohu. V současnosti se dají už i v ČR zakoupit přímo Bahty, ale za méně výhodné kurzy.
Do Thajska není povinné žádné očkování, nicméně doporučujeme mít tetanus (alespoň vědět,kdy naposledy jsem byl(a) očkován(a)) a žloutenku. To platí obecně pro cesty kamkoliv. Je možné se nechat očkovat na břišní tyfus a další tropické nemoci, dle mého názoru je takové očkování spíš ke škodě, je zátěží vašemu organismu před cestou a také vaší peněžence. Na Koh Samui se není třeba obávat malárie,stále přítomná je horečka dengue přenášená komáry,ale riziko onemocnění je poměrně nízké.
Na Koh Samui je celá řada velmi kvalitních nemocnic s moderním vybavením a profesionálním personálem. Pobyt v nemocnici,pokud už k němu dojde,se místní zařízení snaží zpříjemnit natolik, aby si zákazník v rámci možností svou dovolenou přece jen trochu užil. S kvalitou péče však jde ruku v ruce cena, proto jednoznačně doporučujeme mít sjednané cestovní pojištění, jinak se účty za nemocnici vyšplhají do astronomických, bez problému, statisícových až milionových částek.
Vodu z kohoutku nedoporučuji pít, přestože voda z řadu je chemicky upravená a neměl by být žádný problém, je lepší kupovat vodu balenou, případně využít místních automatů na vodu, kde je možné velmi levně natočit pitnou vodu do vlastních nádob (1l asi za 1 Baht - v obchodě vás 1l vyjde na 10 i více násobek). Vodou z kohoutku se můžete sprchovat, čistit si zuby i po převaření zalít kávu. Naopak jídla ze stánku se vůbec není třeba obávat,naopak doporučuji vyzkoušet rozmanitost thajské kuchyně a místo drahé večeře v restauraci raději zvolit návštěvu místního trhu se stánky a královsky se za pár drobných najíst. Obezřetní buďte pouze v případě neupravených jídel, jako jsou saláty,syrové (sušené) ryby a mořské plody (typicky olihně). Například Sushi, ani smažených červíků se bát nemusíte.
Blue Ocean Siam Management Co.,LTD.
Odpovědná osoba:
Mgr. Jakub Šafránek